Współczesna technika ma charakter interdyscyplinarny i polega na współpracy wielu dziedzin, chociażby inżynierii mechanicznej z elektroniką. W świecie tym jest jeden obszar, który w swojej polifonii zdecydowanie wyprzedza pozostałe. To właśnie mechatronika stanowi połączenie mechaniki, inżynierii elektrycznej, elektroniki, automatyki, robotyki oraz programowania. Podstawy tego właśnie trudnego, ale jakże prestiżowego i przyszłościowego kierunku można poznawać w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu, ucząc się na kierunku technik mechatronik.

Zadaniem mechatronika nie jest wymiana konkretnego elementumechanicznego lub elektrycznego, lecz ich diagnozowanie, serwis oraz regulacja. Z tego względu przyszli technicy w naszej szkole uczą się analizować pracę układów mechatronicznych. Poznają również tajniki montażu zespołów i podzespołów mechatronicznych, hydraulicznych oraz pneumatycznych. Ważną częścią edukacji mechatronicznej jest również tworzenie i testowanie programów do sterowników PLC. W swoich poszukiwaniach mechatronicy w naszej szkole mają do dyspozycji manipulator przemysłowy KUKA KR6 R700, sterowniki PLC SIEMENS SIMATIC 1500 oraz stanowisko do programowania linii produkcyjnej w nowej generacji PRZEMYSŁ 4.0. Niewątpliwym atutem tego kierunku jest możliwość odbycia praktyk zawodowych w firmach: Volkswagen Poznań, SKF Polska, Solaris, Twinings lub Taskoprojekt. Sposobność ta wynika z kooperacji Swarzędzkiej Jedynki z tymi podmiotami.

Trudno wyobrazić sobie mechatronikę bez królowej nauk i jej „krewnych”, zatem, jak łatwo się domyślić, poza językiem polskim oraz językiem obcym nowożytnym, ocenami punktowanymi na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej są noty z matematyki oraz fizyki. Nauka również tych przedmiotów w technikum obejmuje poziom rozszerzony. Przyszli technicy mechatronicy w naszej szkole kontynuują lingwistyczną przygodę z językiem angielskim oraz niemieckim.